روش های چاپ روی پارچه (معرفی تکنیک های چاپ روی پارچه)

نویسنده :
تعداد بازدید :8,764

اگر آرزوی داشتن لباسی با طرح ابر قهرمان مورد نظرتان را دارید یا دوست داشته باشید روسری با طرح گل‌هایی که دوست دارید داشته باشید، این رویا دیگر دور از ذهن نیست و با ورود صنعت چاپ دیجیتال در منسوجات شما هر طرح پارچه‌ای که دوست داشته باشید را می‌توانید خریداری کنید.

با ورود تکنولوژی به عرصه‌های مختلف این روزها کار کردن بیش از پیش راحت شده است. زمانی که صحبت از چاپ دیجیتال می‌شود همه ما به یاد تمامی کارت ویزیت‌ها یا آگهی و روزنامه و پوستر و کاتالوگ‌هایی میافتیم که روزانه می‌بینیم. اما امروزه تکنولوژی فراتر از آن رفته و تنها روی کاغذ بلکه روی پارچه نیز می‌توان چاپ دیجیتال انجام داد. طراحی چنین ویژگی‌ برای چاپ پارچه به ما این امکان را می‌دهد که روی منسوجات طبیعی یا مصنوعی هر طرح یا عکسی که بخواهیم چاپ کنیم.

چاپ دیجیتال روی پارچه باعث شده که محصولاتی با کیفیت در دسترس کسانی قرار بگیرد که می‌خواهند حجم کمی از کالاهای چای را سفارش دهند. روند چاپ پارچه امروزه به سمت شخصی سازی در حرکت است و در بسیاری از کارگاه‌های کوچک تا سالن‌ها معروف مد و فشن و حتی کسانی که شرکت طراحی داخلی دارند، از این روش برای برند سازی خود استفاده کنند. به لطف تکنیک‌های مدرن چاپ پارچه امروزه می‌توان مقادیر محدودی از محصولات نساجی را خیلی سریع و با هزینه‌‌ای بسیار کم تولید کرد. کسانی که قصد استفاده از تکنیک چاپ روی پارچه را دارند باید بدانند که هر عکس، رنگ یا طرح دلخواه خود را بدون هیچ محدودیتی می‌توانند تولید کنند و دنیایی از شگفتی به مشتریان خود هدیه دهند.

چه چیز بهتر از این که شما فردی خلاق باشید که در خیاطی هم سررشته دارید و به این فکر کنید، دنیای رنگی که در ذهن دارید را می‌توانید به راحتی روی یک پارچه پیاده کرده و بر تن مدل یا مشتری کنید. رویاهایی که در همه جا راه می‌رنود و طرح پارچه آن‌ها گوشه‌ای از خلاقیت شما خواهد بود.

 از تکنیک چاپ دیجیتال روی پارچه در بخش‌های مختلف نمایشگاه‌های منسوجات و تبلیغات می‌توان استفاده کرد. شاید شما پیام خاصی برای رساندن آن به گوش همه دارید، همانطور که می‌دانید ذهن انسان از تصاویر درک بهتری نسبت به نوشته یا شنیدن اخبار دارد. حال با وجود این تکنولوژِ شما می‌توانید پیام خود را از طریق چاپ پارچه لباس، کوسن یا پرده به چشم همه برساند و به نوعی برند خاص خود را داشته باشید. علاوه بر این از چاپ دیجیتال روی پارچه می‌توان برای ساخت و تولید اقلام تبلیغاتی و شرکتی مانند کت و شلوار پارچه‌ای، پیراهن‌های تبلیغاتی یا تی شرت‌های مخصوص شرکت خود استفاده کنید.

صنعت چاپ دیجیتال به خصوص در ورزش به کمک طراحان آمده است، زیرا به کمک چند تکنیک ساده می‌توان رنگ یا آرم تیم مورد نظر را طراحی و خیلی سریع آماده کرد.

در دنیای مد و فشن هم هنرمندان به سادگی از این تکنیک برای رساندن پیام خود استفاده می‌کنند. برای مثال این روزها تب حمایت از حیوانات یا حقوق زنان که در همه جای جهان فراگیر شده است، دنیای مد و فشن را نیز درگیر ساخته و هنرمندان با استفاده از چاپ دیجیتال روی پارچه به راحتی پیامی که می‌خواهند را به مخاطبان خود می‌رسانند.

چاپ دیجیتال روی کیف

یکی از اولین مواردی که در صنعت چاپ دیجیتال روی پارچه از آن استفاده شد، کیف‌هایی با چاپ دیجیتال بودند. با توجه به این که این چاپ‌ها به راحتی روی کیف امکان پذیر بودند، راهنمایی شدند برای کسانی که قصد استفاده از این تکنیک در مقیاس‌های بزرگ و انبوه داشتند.

نحوه انجام چاپ دیجیتال روی پارچه

نحوه انجام چاپ دیجیتال روی پارچه

برای شروع کار چاپ ابتدا باید محصولی را انتخاب کنید که بهترین نحو پاسخگوی نیاز شما باشد و بعد از آن طبق چیزی که در نظر دارید آن را سفارشی کنید. ممکن است برخی از پارچه‌ها برای انجام چاپ دیجیتال مناسب نباشند و در روند انجام کار از بین بروند به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک کیف پارچه‌ای تولید کنید، قالب مورد نظر را انتخاب کرده و با افزودن تعداد موارد، ابعاد، رنگ، نوع چاپ و نوع پارچه و محصول آن را شخصی سازی کنید. دقت داشته باشید پیش از هر چیز شما به دستگاه چاپ دیجیتال نیاز خواهید داشت. بعد از وارد کردن اطلاعات گفته شده، سیستم هزینه چاپ روی پارچه را به شما گفته و می‌توانید بر آورد کنید که با بودجه شما مناسب است یا خیر.

در مرحله بعد، قابل و دستورالعمل‌های ایجاد فایل را روی دستگاه چاپ بارگذاری کنید و مابقی کار را به دستگاه بسپارید. این ساده‌ترین نوع چاپ دیجیتال روی پارچه است زیرا کافی است شما اطلاعاتی درباره نوع پارچه و طرح مورد نظر خود را به دستگاه بدهید و منتظر نتیجه آن باشید.

اما اگر نمی‌دانید کدام روش چاپ پارچه برای شما مناسب است ما در این جا راهنمای کاملی برای تان آماده کرده‌ایم که راحت‌تر بتوانید انتخاب کنید.

تکنیک های چاپ پارچه

روش‌های چاپ دیجیتال روی پارچه، بسته به نوع مواد مورد استفاده متفاوت است زیرا پارچه‌های مصنوعی نسبت به نمونه‌های طبیعی که اغلب از ابریشم ظریف یا پنبه ساخته شده‌اند بافت متفاوتی دارند و ظرفیت جذب جوهر آن‌ها با هم متفاوت است. مورد دیگری که باید در نظر بگیرید این است که این محصول برای چه هدفی طراحی شده است، به عنوان مثال قصد استفاده از این پارچه را در فضای باز دارید یا این پارچه باید نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشد. در چنین مواردی بهتر است از چاپ مستقیم رو پارچه استفاده کنید تا در مقابل ساییده شدن و پارگی مقاوم باشد.

چاپ مستقیم روی پارچه

در این فرآیند که به آن Pixartprinting نیز گفته می‌‌شود اغلب برای تولید پارچه‌هایی استفاده می‌شود که در داخل یا خارج از خانه کاربرد دارند. با استفاده پرس جوهر افشان و بوی الکلی پارچه در مقابل ساییده شدن مقاوم شده و جوهر قابل شستشو به آن اضافه می‌شود. این روش از چاپ برای پارچه‌های پلی استر مناسب بوده و اگر قصد تولید لباس‌ها و تی شرت‌های تبلیغاتی برای شرکت خود را دارید این مورد برای شما مناسب است.

تکنیک چاپ مستقیم همان چیزی است که در طراحی و چاپ بنر و پوستر استفاده می‌شود.

یکی از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های چاپ پارچه sublimation نام دارد که در مقابل شستشو کاملا مقاوم بوده و خاصیت الاستیکی دارد. این پارچه‌های راه تنفس بدن را نگرفته و اجازه نمی‌دهند فرد در لباسی که با این تکنیک دوخته شده است، احساس ناراحتی یا گرما داشته باشد. از این تکنیک برای ساخت و تولید وسایل و لباس‌های ورزشی استفاده می‌شود. علاوه بر این تکنیک sublimation برای ساخت روسری، کمربند و کیف نیز مناسب است. زیرا نه تنها چاپی ضد آب است بلکه پارچه‌های مصنوعی که با این فرآیند چاپ می‌شوند می‌توانند برای شما حکم یک بازاریاب متحرک را داشته باشند کافی است فردی کی از روسری‌های طراحی شده شما سر کند و این طرح به حدی جذاب باشد که همه از او بپرسند کجا آن را تهیه کرده است.

 چاپ جوهر افشان

 این روش از چاپ که با عنوان DTG نیز شناخته می‌شود برای چاپ از چهار رنگ اصلی روی پارچه‌های طبیعی مانند پنبه و ابریشم استفاده می‌کند. جوهرهای به کار رفته در این روش مستقیم به پارچه تزریق شده و اثر هنری زیبایی را برای شما خواهد ساخت. از این روش چاپ بیشتر در بخش تولید پوشاک مانند تی شرت، پیراهن‌های یقه دار یا سایر لباس‌های سفارشی استفاده می‌شود که پایه پارچه اصلی پنبه یا سایر مواد طبیعی است. علاوه بر این شما می‌تواند هر تغییری را که بخواهید از صفحه نمایش دستگاه چاپ روی پارچه ایجاد کرده و لباس و پارچه‌های متناسب با سلیقه و بودجه مشتریان در سایزهای مختلف تولید کنید.

در دکوراسیون منزل هم از چاپ جوهر افشان به طور گسترده‌ای برای تولید پرده، رو بالشی و سایر اثاثیه منزل مانند روکش مبل و کوسن استفاده می‌شود. شما می‌توانید به صورت سفارشی عکس دلخواه خود را روی هر چیزی که بخواهید چاپ کنید. از سایر زمینه‌هایی که چاپ جوهر افشان در آن کاربرد دارد، می‌توان به چاپ روی پارچه‌های پنبه‌ای یا کتان و نمایشگرهایی که برای تبلیغات در خانه یا شرکت استفاده می‌شود، اشاره کرد.

چاپ صفحه‌ای

چاپ صفحه یکی از قدیمی ترین تکنیک های چاپ پارچه است. در تکنیک‌هایی که از چاپ صفحه استفاده می‌شود تکه‌هایی از پارچه که قابلیت نفوذ بیشتری دارند در یک قاب سفت و کشیده می‌شوند و جوهر از زیر به پارچه تزریق می‌شود. امروزه چاپ به روش صفحه نمایش را می‌توان با سرعت زیادی روی حجم بالایی از پارچه‌ها انجام داد. اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد، هزینه بالای دستگاه پرس و زیاد بودن طول زمان چاپ است که این مورد در سایر روش‌های چاپ از بین رفته و کار سریع‌تر انجام خواهد شد.

علاوه بر این برخلاف چاپ جوهر افشان، در چاپ صفحه‌ای نمی‌توان تصاویر را با وضوح بالا و جزئیات چاپ کرد و بیشتر برای چاپ طرح‌های آبسترک که جزئیات زیادی ندارند مناسب هستند. در Pixartprinting از چاپ صفحه‌ای برای سفارشی کردن کیف‌ها یا پارچه‌های غیر قابل بازیافت استفاده می‌شوند که اغلب مورد مناسبی برای هدایای شرکتی، نمایش در نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و رویدادهای تبلیغاتی است. زیرا پارچه‌ای که به این روش چاپ می‌شود نیاز به دقت بالایی در جزئیات ندارد.

کلام آخر از چاپ دیجیتال روی پارچه

مطمئنا همه ما شیفته پارچه‌های آسیای شرقی که به ظرافت هر چه تمام تر با دست روی ابریشم خالص طراحی می‌شوند، شده‌ایم. حتی با وجود تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته باز هم تولید چنین پارچه‌هایی که یک اثر هنری پویا است کار بسیار سختی خواهد بود. با نگاهی به لباس زنان ژاپنی که به آن کیمونو گفته می‌شود می‌توان به اثر هنرمندی که این پارچه را طراحی و نقاشی کرده است آفرین گفت. هرچه تکنولوژی پیشرفته‌تر شود باز هم کار جای دست، اثر و خلاقیت پارچه‌هایی که با دست نقاشی شده‌اند را نمی‌تواند  بگیرد.

هرچند که تکنولوژی‌های جدید به تولید انبوه و کاهش قیمت لباس و سایر منسوجات کمک کرده است اما کاری که با دست روی پارچه ظریفی نقاشی شده باشد، روح نقاش و پارچه باف را با خود به همراه دارد که هرگز ماشین آلات نمی‌توانند این روح را به پارچه‌ها القا کنند.

در این میان هستند پارچه‌هایی که در ابتدا با چاپ دیجیتال طراحی شده و بعد از آن افراد زیادی وقت خود را صرف دست دوزی و مروارید دوزی پارچه کرده و ارزش آن را به چندین برابر خود می‌رسانند. نمونه چنین پارچه‌هایی که تلفیق چاپ دیجیتال و هنر دست دوز است را می‌توانید در کارهای طراح بی نظیر مد و فشن «زهیر مراد» ببینید.

این که شما تصمیم دارید در حجم زیاد پارچه‌های چاپ دیجیتال تولید کنید بستگی به نظر خودتان دارد که از کدام نوع استفاده کنید، گاهی هزینه و نوع پارچه تاثیر بسیار زیادی در تصمیم گیری شما خواهد داشت.


علاقه ی زیادی به برنامه نویسی و دنیای آی تی دارم. تمام سعی خودم رو می کنم تا در این وب سایت دانش خودم را با دیگر دوستان به اشتراک بگذارم و مطالبی هر چند کوتاه در زمینه فناوری اطلاعات منتشر کنم.
  1. نصب دوربین مدار بسته
    پاسخ توسط نصب دوربین مدار بسته :

    با سلام ممنون بابت مطلب خوبتون فقط یک سوال اگر من بخواهم از تجربیات شما در زمینه کاری خودم که نصب دوربین مداربسته است استفاده کنم چه جوری میتونم با شما در ارتباط باشم

ارسال نظر

کانال را در گوگل محبوب کنید