X-51A Waverider در پرواز نهایی ، رکورد 5.1 ماخ را ثبت کرد

نویسنده :
تعداد بازدید :2,754

آخرین پرواز X-51A Waverider نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا ، انجام شد

نیروی هوایی روز جمعه اعلام کرد که X51A ، اوایل این هفته ، بیش از 6 دقیقه به پرواز در آمد.از کل زمان پرواز ، طبق گفته های شرکت بوئینگ که همکار این پروژه است ، سه دقیقه و نیم صرف افزایش نیروی موتور شده تا این هواپیما ، رکورد سرعت 5.1 ماخ را ثبت کند ؛ این سرعتی است که محققان امیدوار بودند بتوان در محدوده مافوق صوت بدان دست یافت.

این دستاورد ، طولانی ترین پرواز تکنولوژی 300 میلیون دلاری X-51A است و طبق گفته نیروی هوایی و بوئینگ ، این ،طولانی ترین پرواز مافوق صوت به کمک موتورهای scramjet بوده است.

Charlie Brink ، مدیر برنامه پروژه X-51A در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی طی یک بیانیه اعلام کرد : “این یک ماموریت بسیار موفق بود ؛ من اعتقاد دارم که ما از X-51A Waverider چیزهایی آموخته ایم که بستری برای تحقیقات آینده در زمینه سرعت مافوق صوت و در نهایت ، کاربرد عملی این سرعت در پرواز خواهد بود”

این موفقیت بزرگ ، در مقابل شکست های قبلی در پرواز فناوری های مشابه X-51A ، قرار دارد. در آگوست سال گذشته ، یک کنترلر باله معیوب در X-51A ، باعث از دست رفتن کنترل آن شد و در نهایت ، به نظریه سرعت 6 ماخ ، پایان داد

پرواز این هفته ، چهارمین پرواز X-51A بود و حال ، نیروی هوایی در حال پردازش تجربه کسب شده در این چهار پرواز است. اولین پرواز در می 2010 ، در حالی رخ داد که رکورد سرعت تقریبی 5 ماخ برای زمانی بیش از 2 دقیقه ثبت شد.

اما ، پروازهای ما فوق صوت ، چه کاربردی خواهند داشت؟ در نهایت ، شاید توسعه دهندگان  موتورهای scramjet ، از این تکنولوژی برای راه اندازی موشک های ارزان نسل آینده فضاپیماها استفاده کنند ؛ یا موشک هایی که هدف خود را سریع تر از موشک های کروز امروزی نابود کنند. یک موتور scramjet با استفاده از اکسیژن اتمسفر ، نیاز به حمل اکسید کننده نخواهد داشت یا سوخت کمتری را مصرف خواهد کرد

برای رسیدن به چنین سرعتی ، X-51A ابتدا به زیر بال یک B-52 بسته شده و به همراه آن از زمین بلند میشود

پرواز روز پنج شنبه ، در مقر نیروی هوایی Edwards ،واقع در جنوب ایالت کالیفرنیا آغاز شد. X-51A در ارتفاع 50 هزار پایی رها شد و طی 26 ثانیه ، با فعالیت موتور تقویت کننده ، به سرعت 4.8 ماخ رسید. پس از آن تقویت کننده جدا شد ، موتور scramjet فعال شد و سرعت 5.1 ماخ ، معادل 4 هزار متر بر ساعت را در ارتفاع 6 هزارپایی ثبت کرد

طبق طراحی از پیش انجام شده ، X-51A که سوختی برای 240 ثانیه پرواز حمل میکرد ، با سقوط در اقیانوس آرام ، به پرواز خود پایان داد. در مجموع ، این آزمایش 370 ثانیه طول کشید. این پرواز 6 دقیقه ای ، در مسافتی بیش از 230 مایل دریایی انجام شد

نیروی هوایی موفقیت  آمیز بودن این پروژه را اعلام کرد و گفت : ما قصد داریم از این پروژه ، در حال حاضر بر روی سلاح های فوق سریعی استفاده کنیم که در مرحله طراحی اولیه هستند.


علاقه ی زیادی به برنامه نویسی و دنیای آی تی دارم. تمام سعی خودم رو می کنم تا در این وب سایت دانش خودم را با دیگر دوستان به اشتراک بگذارم و مطالبی هر چند کوتاه در زمینه فناوری اطلاعات منتشر کنم.
 1. سیاوش
  پاسخ توسط سیاوش :

  درود

  سپاس… مطلب جالبی بود.
  متوجه شدم در پای مطلب نوشته شده “هواپیما”! در حالی که سخن از موشک است!
  اگر برچسپ ها نیز هماهنگ با موضوع باشند بسیار بهتر خواهد بود.

  1. مسعود
   پاسخ توسط مسعود :

   درود
   ممنون از نظر شما. اینجا اشتباه برچسب قرار داده شده. حتماً از این به بعد دقت بیشتری خواهد شد.

ارسال نظر

کانال را در گوگل محبوب کنید