ده ابزار مفید سیستمی مخفی در ویندوز

نویسنده :
تعداد بازدید :10,691

ویندوز دارای ابزار های سیستمی متعددی است که بعضی از آنها از طریق منوی استارت و برخی از طریق فرمان (command) قابل دسترسی است. اگر نام این ابزارها را بدانید با باز کردن منوی استارت و جستجوی برنامه مورد نظر و با زدن دکمه اینتر می توانید از این برنامه استفاده کنید.

Windows Memory Diagnostic

ویندوز دارای ابزاری بنام  Memory Diagnostic که می تواند حافظه را برای یافتن نقص تست کند. اگر میخواهید حافظه کامپیوترتان را بررسی کنید می توانید از Windows Memory Diagnostic استفاده کنید.

Resource Monitor

نرم افزار Resource Monitor جزئیاتی از میزان استفاده از منابع کامپیوترتان را ارائه می دهد. شما با استفاده از این برنامه می توانیدآمار منابعی مانند هارد، پردازشگر، حافظه و…. را زیرنظر داشته باشید. این بدان معنی است که شما میتوانید از اینکه چه پروسه ای بیشترین استفاده را از  هارد یا شبکه تان می کند، مطلع شوید و یا اینکه ببینید کدام پروسه با کدام آدرس اینترنتی ارتباط دارد و چیزهایی از این دست.این برنامه آمار و اطلاعات بیشتری را نسبت به Task Manager در اختیار تان می گذارد.

به دو روش میتوانید به این نرم افزار دست یابید یکی بصورت مستقیم و از طریق جستجو در منوی استارت و دیگری از طریق کلیک بر روی گزینه Performance در Task Manager می باشد.

Performance Monitor

Performance Monitor به شما در جمع آوری گزارش کارایی و مشاهده آن کمک می کند. با این برنامه می توانیدبرای ثبت داده های مربوط به کارایی در طی یک دوره استفاده کنید یا برای مانیتور کردن کارایی یک کامپیوتر راه دور استفاده کنید.

Computer Management and Administrative Tools

Performance Monitor تنها یکی از ابزار های زیاد Microsoft Management Console است. بعضی از این ابزارها در پوشه Administrative Tools نیز یافت می شود البته این ابزار را میتوان در پنجره های مجزا در برنامه Computer Management نیز باز کرد. این پنجره شامل ابزار های زیر نیز می باشد.

Task Scheduler: ابزاری که به شما اجازه دیدن یا ایجاد وظایف برنامه ریزی شده را می دهد.

Event Viewer: با کمک این ابزار می توانید هر رویدادی که باعث کرش شدن یا صفحه آبی مرگ شده است را ببینید.

Shared Folders: یک رابط کاربری که به شما اجازه می هد یک فولدری را در کامپیوترتان یا شبکه به اشتراک بگذارید.

Device Manager: با کمک این قسمت می توانید دستگاه هایی که به کامپیوترتان وصل شده اند را ببینید یا آنها را غیر فعال کنید.

Disk Management: یک ابزار برای پارتیشن بندی هارد اتان.

Services: یک ابزار که به شما اجازه می دهد سرویس های که در پس زمینه اجرا می شود را ببینید و مدیریت کنید.

پوشه Administrative Tools شامل ابزارهای مفید دیگری مانند برنامه Windows Firewall with Advanced Security نیز می باشد که به شما امکان تنظیمات پیشرفته مربوط به Firewall را می دهد.

Advanced User Accounts Tool

ویندوز شامل ابزار مخفی User Accounts که گزینه هایی را که در منوی استارت وجود ندارند را ارائه می دهد. برای  باز کردن آن ایتدا روی کلیدهای WinKey+R برای باز شدن پنجره Run کلیک کنید و سپس netplwiz یا control userpasswords2 را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید.

Disk Cleanup

ابزار Disk Cleanup جزو ابزارهای مخفی نیست ولی اطلاعات کمی نسبت به آن هست. این ابزار میتواند کامپیوتر را  اسکن کرده و  فایلهایی را که باید حذف شوند از میان فایل های موقت ، فایلهای باقی مانده از آپدیت ویندوز و …انتخاب کنند. کار این ابزار مشابه  PC cleaning است ولی این ابزار رایگان می باشد. با جستجوی Disk Cleanup در منوی استارت میتوانید به این ابزار دست یابید.

Group Policy Editor

Group Policy Editor تنها در نسخه های Professional یا Ultimate وجود دارد و در نسخه های standard یا Home وجود ندارد.

برای باز کردن آن باید در منوی استارت gpedit.msc را تایپ کنید.

Registry Editor

این برنامه شناخته شده است ولی با این وجود هنوز هم جزو برنامه های مخفی در ویندوز است و هیچ شورت کاتی برای آن در منوی استارت وجود ندارد. برای باز کردن آن باید regedit را در منوی استارت تایپ کرده و اینتر را بزنید.

MSConfig

این یکی از قدیمی ترین ابزار است و برای کاربران شناخته شده است. این برنامه تنها راه موجود برای کنترل برنامه های راه انداز روی ویندوز است. این ابزار به شما اجازه سفارشی سازی boot loader تان را می دهد.

با تایپ msconfig در منوی استارت و زدن دکمه اینتر می توانید این برنامه را باز کنید.

System Information

این ابزار به شما کمک میکند تا اطلاعات مربوط به کامپیوتر مورد استفاده تان را بیابید. شما با استفاده از این برنامه به اطلاعات سیستم دست می یابید بدون اینکه نیازمند نصب برنامه دیگری باشید.

برای باز کردن این برنامه System Information را در منوی استارت تان جستجو کنید.


منبع howtogeek

 1. S01iD_M4N
  پاسخ توسط S01iD_M4N :

  توی این دوره زمونه دیگه مرد و زن در کار نیست!!

  پسر هایی رو میبینم که مو بلرند میکنن و با کش میبندن و ابرو برمیدارن و ناخن بلند میکنن و عین زن ها وقتی میخوان بلرن بیرون یک ساعت پشت آینه هستن!!

  اسم اینها چیه؟زن یا مرد؟

  و زنهایی رو میبینم که هم بچه نگه میدارن و به کارهای خونه میرسن و هم کار میکنن…در خیلی از روستاها زن ها هم پای مردانشون کار میکنن و باز هم از کار خونه غافل نیستن!!!***این شیر زن ها مردونگی تو وجودشون هست***

  واقعا مردونگی دیگه داره از جامعه ما دور میشه!!

  **خداوندا به داد هممون برس** و زودتر این آخرالزمون رو به پایان برسون

 2. ناشناس
  پاسخ توسط ناشناس :

  این چه حسادتیس که بعضی ها دارند که اینطور بی ادبانه بروز میدن منکه استفاده کردم و اینو میدونم کسی بر کسی برتری ندارد مگر علمش بیشتر باشد.
  تشکر

 3. محمدرضا
  پاسخ توسط محمدرضا :

  اقای امیر کسی با شعور شما بهتره بره همون کارای خونه رو انجام بده !
  خانوم الهام زحمت کشیده و این اموزش رو گذاشته هرچند هم ساده باشه که خوب برای شما باید عالی باشه تا از ویندوز بالاخره سر در بیارید ! ( ببخشید به خاطر رک حرف زدنم ) 😐

 4. Hossein
  پاسخ توسط Hossein :

  متاسفانه تو کشور ما پر از آدمای به ظاهر فهمیده و با شعور ولی اکثرا از نبود وسعت فکری رنج میبرن باید ممنون باشیم که امثالی مانند استاد الهام پیدا میشن و راحت و آزادانه علم خودشونو به ما ارائه میدن من از سرزمین دفاع از حقوق زنان هم نیامده ام که این حرفا رو بزنم مهم اینه به خاطر داشتن افراد باسوادی مثل الهام و … تو آب و خاکمون از خدا سپاسگذار باشیم.

 5. amir
  پاسخ توسط amir :

  الهام خام آقای جلیلی فرمودن : زن ها فقط باید 1 وظیفه داشته باشن اون هم پرورش و تربیت بچه هاست ! شما به جای این وبلاگ نویسی و این مسخره بازی ها برید به کارهای خونه ( نگهداری بچه ها و شستن ظرف ها اینا بپردازید ) 🙄

  1. الهام
   پاسخ توسط الهام :

   amir عزیز من به فرموده کسی مشغول بقول شما وبلاگ نویسی نشدم که به فرموده کسی از اون دست بردارم!!!! البته شما مختارید که این فرموده رو برای اطرافیانتون اعمال کنید!!!!

  2. جمال
   پاسخ توسط جمال :

   حال کردم با جوابی که بهت داد آقا امیر
   آقای جلیلی شعور نداشت شما چرا ؟؟؟؟!!!!!

  3. ناشناس
   پاسخ توسط ناشناس :

   ایشون کار اصلی خانم ها را احیای خانواده می دونن:تربیت فرزند و … که اگر کاری به این می خواهد صدمه بزند باید ترک شود ولی اگه صد کار هم کنار این انجام بدهند ولی به خانواده ضرر نرساند اشکال ندارد
   بهتر بیشتر مطالعه داشته باشید
   البته این نظر تمام کارشناسان هست(به جزء پول گرایان و امثالهم)

  4. محمد حسین
   پاسخ توسط محمد حسین :

   الهام خانم از شما به خاطر این مطلب مفیدتون تشکر می ‌کنم و امیدوارم به همین خوبی به وبلاگ نویسی ادامه بدید .
   در پاسخ به جمال 😈 اولا خودت شعور نداری و بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوقتون ، دوما امیر بـــــــــــــــــــــــــــــــــــــوق 🙁 یه چرتی گفته و اون رو به آقای جلیلی نسبت داده وشما هم نباید زود قضاوت کنی و به آقای جلیلی ناسزا بگی ، آقای جلیلی هیچ وقت همچین حرفی نزده. 😉

  5. mj
   پاسخ توسط mj :

   تو توانایی همین کار هم نداری بنده خدا.اونوقت داری در مورد کار دیگران نظر میدی؟!!!!!!!!

 6. Mr.Abed
  پاسخ توسط Mr.Abed :

  والا من نمیدونم شما روی سیستم هاتون چه اطلاعاتی دارید یا از چندتا سیستم پشتیبانی میکنید و یا اینکه چقدر مهارت دارید من از نظر جنبه عمومیش گفتم و تا حدودی هم به شغل خودم نگاه مکنم و میگم .دوست عزیز (سئو قالبفا ) کار کردن روی GPEdit از اتصال دو قطعه هم خطرناک تره واسه من که ویندوز اورجینال تهیه میکنم و 400هزار تومن پول میدم چون من ادمین شبکه هستم و نمیام بخاطر پول امنیت شبکمو به خطر بندازم.و اما الهام خانم باید بگم با دیدگاهتون کاملا مخالفم شما بجای آزمون و خطا یه آموزشگاه خوب و معتبر پیدا کنید تا خدای نکرده مشکلی واسه شبکتون پیش نیاد شاید شبکه های کوچیک رو بشه جزود عیبشو پیدا کرد و اینو دوستانه میگم وقتی پای 100 تا سیستم یا بیشتر بیاد وسط دیگه شوخی بردار نیست که بگی بزار یه کابل کراس امتحانی وصل کنم ببینم چی میشه… من با شبکه های کوچیک و برزگ زیادی کار کردم و میکنم همیشه هم دنبال مطالب بروز هستم از هر جا که باشه فرقی نمیکنه واسم این مهمه که چیز یاد بگیرم اگه کسی پیشنهادی بهتون میده یا حرفی میزنه دلیل بر بیسوادیش نیست.

  1. الهام
   پاسخ توسط الهام :

   Mr.Abedعزیز فک میکنم درباره پاسخ من دچار سوء تفاهم شدید، اگر بانظر کسی مخالفت می کنم دلیل بر این نیست که فک کردم اون شخص خدای نکرده بی سواده….دوم اینکه من اصلا اعتقادی به رفتن به کلاس ندارم چون هیچ آموزشگاهی برای آموزش دیگران به اندازه ای که پول می گیره وقت نمیذاره و چیزهایی که باید یاد بده رو یاد نمیده،، سوم اینکه من آزمون خطا رو برا وقتی گفتم که طرف بخواد بدون رفتن به کلاس های بیهوده یه چیزی رو یاد بگیره اونم با تکیه بر تلاش خودش، مطمئنا یک شبکه بزرگو به کسی نمیدن که بخواد تازه از راه آزمون خطا یه چیزی رو یاد بگیره!!!

  2. Vahid
   پاسخ توسط Vahid :

   💡 هیچکس مثل کتاب و تجربه و فیلم و جستجو نمیتونه به آدم چیز یاد بده. من بشخصه برای هیچ کدام از تخصص هایی که مدارک معتبر و رسمیشون رو هم دارم پول بابت کلاس ندادم چون ندیدم کسی رو که از خودم بهتر و عمیق تر مفاهیم و تریک ها رو درک کنه همه بدنبال چاپیدنن فقط )خودستایی نمی کنم استعدادی خدادادیه و من استفاده می کنم تا تشنگی دانشم رو بر طرف کنم (

 7. Mr.Abed
  پاسخ توسط Mr.Abed :

  خیلی هم عالی و خو بود ولی کاش ذکر میکردید که کار کردن و دستکاری نا آگاهانه در Group Policy Editor و Registry Editor و MSConfig خیلی خطرناکه و ممکنه به کارکرد صحیح ویندوز آسیب بزنه. حتی من که دوره های MCSE رو گذروندم با ترس و لرز کار میکنم تو GPEdit شماخیلی راحت گذاشتینش کف دست همه.

  1. الهام
   پاسخ توسط الهام :

   ضمن تشکر از شما …ما ابزار رو معرفی میکنیم تا همه از امکانات موجود در سیستم شون آگاه بشن ولی اطلاعات بیشترو مفصل تر بسته به علاقه خود افراده ..درباره ترس و لرز برای کار با این ابزار خیلی با شما موافق نیستم اگه کسی بخواد چیزی رو درست یاد بگیره مخصوصا شبکه رو باید با آزمون خطا یاد بگیره نباید ترسید باید راه حل برونرفت رو موقع مواجهه با مشکل پیدا کرد…

  2. سئو قالبفا
   پاسخ توسط سئو قالبفا :

   چه ترسی؟ (انگاری میخوای یه اتصال بین دو قطعه انجام بدی که باعث سوختن قطعه بشه ) تو ایران که سیستم عامل ویندوز از رایگان (دانلود) تا سی دی 10 هزار تومن گیر میاد نهایتش اینه که ویندوز بالا نیاد خوب سیستم عامل رو عوض می کنیم (حتی میشه ریستور یا ریکاوری یا ریپیر کرد ولی من آخرین راهکار رو گفتم) پس ترسی نداره

ارسال نظر

کانال را در گوگل محبوب کنید